Yakşıbay Füme Etleri

Füme (Tütsülenmiş) Et Nedir?

Füme ürünlerini çok seven ve bunun benzersiz tadını defalarca çıkaranların bile bu tadın oluşması için  neleri yapıldığına dair genellikle bir fikri yoktur.

Füme Et (Fümeleme) Nasıl Yapılır?

İşte bunun sırrı, dumanda ve bunun et üzerindeki etkisi ile ilgilidir. Olay fümeleme sırasında odun ve kullanılan bitkilerden çıkan fenoller ve diğer maddelerde olup bunlar kullanılan ete o eşsiz  lezzetini kazandırır. Böyle bir etki başka ısı işlem yöntemleriyle elde etmek imkansızdır. Atalarımızın yöntemlerini kullanarak eski tarz gıda fümelemesi ileri çağ günümüzde bile önem taşır. 

Üretimin her aşamasındaki ekolojik uyumluluk ve üretim teknolojilerinin eşsizliği.

Pişirme sırasındaki sıcaklık derecesine göre soğuk ve sıcak; tarzına bağlı olarak ise dumanlı ve dumansız yöntem olarak ayırılır.

Sıcak fümeleme çok yaygın ve basit bir yöntemdir. Fümelenmiş ürün bu durumda 45 ile 120 santigrat arası derecede ve bir kaç saat içinde pişirilir. Bu yöntem, mesela misafir bekleyişi gibi zaman darlığında, çok uygundur. 

Soğuk fümelemede ise dumanın sıcaklık derecesi 20-25 santigrat olması yeterlidir. Yalnız pişirme süresi de uzar. Mesela tavuk  veye kuzunun bütün olarak birkaç gün pişirilmesi gerekir.

Aynı zamanda, soğuk yöntemde et neredeyse ısıya maruz kalmadığından dolayı daha çok yararlı özellikleri korur. Balıklarda ise, bu çok durum önemlidir: bu şekilde, yararlı amino asitler ve vitaminler bunları tükettiğimizde vücuda girerler.

Geleneksel dumanlı fümeleme hakiki ahşaptan oluşan dumanı kullanarak yapılır.

Evde Füme Et Yapımı

Klasik yöntemlerin amaca uygun olmadığında fabrikalarda dumansız fümeleme uygulanır. Bunun yanısıra apartman dairelerinin mutfaklarında da uygulanabilir. Bu kategori, elektrikli fümeleme ve ayrıca "sıvı duman" denilen bir işlemeyi de kapsar.

Füme Etin Faydaları

Fümelemenin bir başka olumlu tarafı ise kızartmadan farklı olarak yağ veya başka tür bitkisel yağların kullanılması istenmez.

Dolayısıyla, füme ürünü tükettiğimizde, vücudumuz yalnızca ette başta bulunan yağları sindirir. Aynı şeyi su, tuz, asitler ve benzeri katkıların  vücudumuza etkisi hakkında da söylenebilir. Bundan dolayı, fümelenmiş ürünler sindirim için asla zararlı değildir.

Fatma Yakşıbay

Füme et çeşitlerini görmek, füme et fiyatlarını öğrenmek ve Yakşıbay füme etlerinden sipariş vermek için tıklayın.


Kaynak: İster Pişir İster Ye

Keşfet

COVID-19 Karantinasında Home Office Çalışmak
Neden Bir Online Pazar Yerinde Olmalısınız?
Karbonhidratı Nasıl Azaltırsınız?

Keşfet

En İyi Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?
En İyi Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?
Yakşıbay Füme Etleri
Yenesi Çantalar
Polikistik Over Sendromu (PCOS)

Bilgi

Keşfet

Sosyal Medya


İster Pişir İster Ye size daha iyi bir hizmet vermek için çerez kullanır.
Siteye girerek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.