Diyette Kahvaltının Önemi

Kahvaltı konusundaki Youtube videomuzu izlemek için tıklayın.

Kendisi 11 yaşında bir danışanım var. Onun annesi bugün bana kızım da kahvaltı yapmasa? Dr. Öz ve daha nice uzman bu konuya eğiliyor. Sizce haklı olamazlar mi? Dedi... O an dondum, kaldım🤷🏻‍♀️ bu noktaya geldik mi gerçekten?

Olabilirler de olmayabilirler de... Bugün kıymetli bir meslektaşım kahvaltı meselesini yeterince güzel açıkladı. Ancak aldığım bu soru ile açıklanması gereken birkaç detay daha var diye düşündüm.

Kısa zamanda okuduğum 3 derlemeden başlayalım 👀

1. 2019 Nisan ayında yayınlanan bir makalede adölesan dönemde kahvaltı yapanlar ile yapmayanların ileriki dönemde kilo problemi yaşayıp yaşamadığına bakılmış ve kahvaltı yapanların ileri yaşlarda kilo problemi yaşama riski daha az bulunmuş.
2. Bir başka çalışmada Abu Dabi’de yapılmış. Kahvaltı yapan adölesanların okul başarısı, bilişsel performansı ve odaklanmasının daha fazla olduğu, okullarda sağlıklı kahvaltı alternatiflerinin olmasının gelecek nesillerin başarısı için önemli olduğu bildirilmiş.
3. 2016 yılında İngiltere’de yapılan bir çalışmada da kahvaltı yapmayan ergenlerin duygudurum dalgalanmasının yapanlara kıyasla daha fazla olduğu bildirilmiş.

Bugün geldiğimiz nokta tek bir uzmanın tek bir cümlesi ile kendi bedenimizde fütursuzca işe yarayacağını ummak mı? Yıl olmuş 2020 hala dünyada tek bir doğru mu var?
Eğer sen akşamları uyuman gereken saatte (ki bu saat 23.00 en geç) uyuyor, güneşi üzerine doğurmadan uyanıp güne başlıyorsan (ki bu saat 06.00 en geç) saat 12-13’e kadar öğünsüz/ aç kalmanın mantığı var mı? 🤷🏻‍♀️

Eğer sen tabağına doyacağın kadar yemek almayı biliyor, bedenini strese boğmuyor, her bir kasını kullanacak kadar hareketli yaşıyor, gıdayı, organlarını, zamanını israf etmiyor, sana emanet bu bedeni ne boş ne dolu olmadan ihtiyacı kadar besliyorsan ne ala! Bir şey anlatmak gerekiyorsa ben bunun şuradan başlaması gerektiğini anladım🙏🏻ne zaman acıkıyorsun diye kendine sormayı, açlığın tanımının ne olduğunu anlatmayı, doymanın ne olduğunu fark etmeyi, gıdaların bedenindeki etkisini takip etmeyi konuşmamız gerek...

Uzm. Dyt. Şeyma Öztürk Çelebi

Uzm. Dyt. Şeyma Öztürk Çelebi'den ücretsiz ön görüşme talebi ve diyetisyen randevusu almak için arayınız.

T: 0546 809 08 90

Instagram : @dyt_seymaozturk

Sebze Hareketi Haftalık Sebze Yemekleri Paketi siparişi vermek ve yeni nesil Kapıya Teslim Diyet Yemek Servisi ile tanışmak için tıklayınız.

"Nasıl 10 kg Verdim?" videosu için tıklayınız.


Kaynak: İster Pişir İster Ye

Keşfet

Normalleşme Döneminde Restoranlara Giderken Dikkat
Avokado Gülü Nasıl Yapılır?
Diyette Kahvaltının Önemi

Keşfet

Eczaneden Ücretsiz Maske Nasıl Alınır?
Kilo Vermek İçin Doğru Uyuyun
Her Nedenin Gözyaşı Farklı
Diyette Kahvaltının Önemi
Yenebilir Kaselerle Bulaşıktan Kaçının

Bilgi

Keşfet

Sosyal Medya


İster Pişir İster Ye size daha iyi bir hizmet vermek için çerez kullanır.
Siteye girerek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.