Duygusal Yeme Bozuklğu

Pek çok bireyin gündeminde olan bir konu değil mi? Özellikle biz kadınlar duygularımızdan dolayı ya karşımızdakini, ya kendimi, ya yemek yemeyi tercih ederken bulabiliyoruz kendimizi😌

Peki nedir bu duygusal yeme❓Bir takım duygu durumlarına yanıt olarak meydana gelen yeme davranışı eğilimi☝🏻

Aç mısın? Duygusal mısın sence? Fizyolojik olarak açlık durumunda midede kazınma, burukluk ve kan şekerinde düşme meydana gelir ve birey doygunluğa yedikçe ulaşır. Duygusal açlıktan ise tam tersi; açlık aniden başlar ve fiziki belirti vermez. Ne bulursa onu yiyen kişi daha çok enerji değeri yüksek yiyecekleri tercih eder🤯

Duygusal yeme davranışı için en yaygın teoriler:
⚠️ yanlış açlık farkındalığı; bireyler ne aç ne tok olduklarını anlayamamaktadır🤷🏻‍♀️ iştah uyaranına göre değil, duygusal uyaranlara göre yiyecek yeme eğilimi olur.

⚠️bir diğer teoride kilolu bireyler gergin ve sıkıntılı olduklarında anksiyetelerini azaltmak için aşırı besin tüketmek isterler. Bu besin tüketimi açlığa değil, anksiyeteye cevaptır.
⚠️ dışsal yeme tutumu olan bireyler ise besinin kokusu veya görünüşünden etkilenerek aşırı yemek yerler.

⚠️Benim en dikkatimi çeken bu kısım‼️ KISITLAMA TEORİSİ, besinlere karşı aşırı yeme arzusu var bu arzuya karşı gösterilen bilişsel kısıtlama çabası😣 Bu durumda gelişen duygusal yemenin daha çok kilosunu korumak veya kilo vermek isteyen bireylerde ortaya çıktığı görülmüş. .
Hangi duygunun duygusal yeme eğilimine neden olduğu henüz net olarak bilinmese bile STRES, ANKSİYETE, DUYGULARINI İFADE ETMEKTE ZORLANMA en bilinen nedenler arasında. .
Aramızda duygusal yeme eğilimi olanlar var mı? Hangi duygusu ile bu eğilimin ortaya çıktığını düşünen oldu mu? Yazın, konuşalım🧡

Uzm. Dyt. Şeyma Öztürk Çelebi

Uzm. Dyt. Şeyma Öztürk Çelebi'den ücretsiz ön görüşme talebi ve diyetisyen randevusu almak için arayınız.

T: 0546 809 08 90

Instagram : @dyt_seymaozturk

Sebze Hareketi Haftalık Sebze Yemekleri Paketi siparişi vermek ve yeni nesil Kapıya Teslim Diyet Yemek Servisi ile tanışmak için tıklayınız.

"Sebze Hareketi ile Nasıl 10 kg Verdim?" videosu için tıklayınız.


Kaynak: İster Pişir İster Ye

Keşfet

Yakşıbay Füme Etleri
Ücretsiz Dijital Restoran Menüsü
Diyet Yalnızlığı

Keşfet

Referans Herşeydir.
Menünü Genişlet
Normalleşme Döneminde Restoranlara Giderken Dikkat
Yatakta Yemek Keyfi
Kekreyemiş Tozu Nedir?

Bilgi

Keşfet

Sosyal Medya


İster Pişir İster Ye size daha iyi bir hizmet vermek için çerez kullanır.
Siteye girerek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.