Masalsı ve Ekonomik Bir Düğün Nasıl Planlanır?

Aşık oldunuz ve ömrünüzün geri kalanını birlikte geçirmeye karar verdiniz. Tebrik ederiz.

Şimdi sıra birlikte gerçekleştireceğiniz projelerin ilkinde: Düğününüz.

Eğer bir düğün planlayıcısıyla çalışma imkanınız varsa çok şanslısınız. Ama yoksa da panik yok. Adım adım kendi düğününüzü kendiniz planlayabilirsiniz.

Önce kendinize düğününüzü planlarken notlarınızı yazacağınız bir düğün planlama defteri alın. Düğün hazırlık sürecinde sizin en iyi arkadaşınız olacak.

Düğün hazırlıklarında birçok detay var ve siz detaylarda kaybolmaktan, bir şeyleri atlamaktan, hata yapmaktan korkabilir, gerilebilirsiniz. Bu noktada hemen derin bir nefes alın ve şu fikri iyice özümseyin. Bir düğünde en önemli şey gelin ve damattır. Mutlaka mutlu olması gereken yegane kişiler onlardır. Geri kalan herkes ve her şey detaydır.

Şimdi sizin için neyin önemli olduğunu belirleyerek devam ediyoruz. Çocukluğunuzdan beri gelinlik hayali kuruyor musunuz? Cevabınız evet ise bu, zaman harcamaya değer. Hafta sonu boyunca gelinlikçilere girip çıkabilir, isterseniz onlarca gelinlik giyip çıkarabilirsiniz. Bu süreci sadece görev olarak düşünmeyip keyif alabilirsiniz. Ama mesela nikah şekeri sizce çok önemli değilse, iyi görünen bir alternatifi onaylayıp düğün hazırlık listenizden bir maddeyi hızlıca silebilirsiniz. Hemen sizin için önemli unsurları belirleyin.

Seçimlerinizi etkileyecek en önemli unsur bütçeniz. Düğün masraflarının büyük kısmını önemsediğiniz düğün unsurlarına ayırın. Kalan kısmı detaylar için yeterli olacaktır. Düğününüzün hatırası en çok sizi mutlu etmeli. Bütçenizi belirlerken sizi evliliğinizin ilk zamanlarını ekonomik zorluklarla geçirmenize neden olacak borçlanmalardan kaçının.

Arkadaşlar ne günler içindir? Bu süreçte sizi destekleyecek nedime ve sağdıçlarınızı belirleyin. Hem destek alın, hem birlikte eğlenin. Nedimeler damadın sıkılacağı seçim aşamalarında sağdıçlar ise lojistik operasyonlarda yükünüzü hafifletirler.

Sıra geldi gelinlik ve damatlık seçmeye… Eskiden dergiler karıştırılırdı, şimdi siz internette sonsuz seçeneğe ulaşabilirsiniz. Sevdiğiniz unsurlar neler? Yakası açık mı olsun, eteği kabarık mı olsun, süslemelerde taş mı dantel mi seviyorsunuz, duvak takacak mısınız? Sevdiğiniz unsurları belirlediğinizde hayalinizdeki gelinliği bulmuş olacaksınız. Yalnız sadece görüntü değil, gelinliğin içinde rahat olmanız da önemli. Ağır bir gelinliği gece boyu taşımak sizi yorabilir, bazı kesimler hareketlerinizi kısıtlayabilir. Bu yüzden son kararınızı vermeden önce farklı kesim gelinlikleri üstünüzde deneyip yürüyüş ve dans provalarınızı yapın.

Geliyoruz gelinlik bütçesine. Bir yanda ömrünüz boyunca hayal ettiğiniz ve ömrünüz boyunca hatırlayacağınız gelinliğiniz, diğer yanda bir kez giyeceğiniz bir elbisenin maliyeti. Bu aşamada üst segment markaları tercih edebileceğiniz gibi Eminönü’ndeki gelinlikçilere de bir şans verebilir veya çevrenizin tavsiye ettiği bir terziyle anlaşabilirsiniz. Gelinlik kiralamanın da alternatifleriniz arasında olduğunu unutmayın ve günümüzde yaygınlaşan ikinci el uygulamalarını keşfedin. Belki de beklediğinizden fazlasını bulursunuz. (Dolap | Glamy)

Damatlık seçimi üzerinde fazla durulmayan ama damadın düğün hazırlık sürecinden kopuşunu başlatan bir süreç… Kalan süreçlerde damadın desteğini istiyorsanız damatlık seçimine yeterince ilgi göstermeyi unutmayınız. Yoksa “düğün gelin için yapılıyor” diyen bir damatla kalakalır, düğün hazırlıklarınızı anneniz ve kayınvalidenizle yaparsınız. Damatlığın gelinlikle uyumuna evliliğinizdeki uyumun bir göstergesi olacaktır. Ayrıca damadın yaka çiçeği damatlığı farklılaştıran bir unsurdur. Gömlek ve ceket yakalarının sıra dışı olmasını, hatta renkli bir damatlık seçmeyi düşünebilirsiniz. Hadi damadın da düğün hazırlık sürecinde eğlenmesini sağlayın.

Gelinlik ve damatlık kadar olmasa da nedime ve sağdıç kıyafetleri için de bir konsept belirlemek isteyebilirsiniz. Evet bu ekstra masraf demek ama düğün fotoğraflarında yarattığı farkı mutlaka görmüşsünüzdür. Yeni kıyafetler bütçe anlamında zorlayıcı olacaksa kiralama alternatifini tekrar hatırlatmak isteriz.

Düğün gecesi oldukça yorulacak olan mutlu çiftimizden gelinin ayakkabı seçimi özellikle önemli. Hem hayallerinin gelinliğine yakışacak hem de takı merasiminde ayakta duracak, mas masa gezecek, sürekli dans edecek gelinimizi ayakta tutacak. Artık düğümlerde geleneksel olarak bir süre sonra topuklu ayakkabı çıkıyor ve şık spor ayakkabı giyiliyor ama siz yine de o saate kadar da hiçbir zaman kalmadığınız kadar ayakta kalacağınızı unutmayın. Düğününüzde düşünebildiğiniz tek şeyin ayaklarınızın acısı olmasını istemezsiniz.

Gelin çiçeği seçiminizle düğün hazırlıklarının bu bölümünü tamamlıyoruz. Canlı çiçek mi yoksa çiçek mi tercih edeceksiniz? Birinin kokusu size düğün boyu eşlik ederken diğerini anı olarak saklayabilirsiniz. Çift çiçek yaptırmayı düşünebilirsiniz. Biri bekar arkadaşlarınızdan birine şans olurken diğeri düğün sonrasında sizinle kalabilir. Gelinlik geleneksel olarak beyaz veya açık renklerden seçilirken gelin çiçeğinizle sevdiğiniz renklerin düğününüzde size eşlik etmesini sağlayabilirsiniz. Damadın yaka çiçeği ile sizin gelin çiçeğinizin uyumu da gözlerden kaçmayacaktır. Sahi siz en çok hangi çiçekleri seviyorsunuz?

Düğün Konsepti & Düğün Mekanı

Düğününüzü düşündüğünüzde kendinizi nerede hayal ediyorsunuz? Mekan bakmadan önce düğün konseptinizi belirleyin. İşte size birkaç alternatif:

Düğün Salonu: Klasik ve güvenli bir seçenek… Düğün konusunda uzmanlaşmış bir ekipleri ve gerekli her konuda yönlendirme yapabilecekleri firmalar olacağı gibi dekorasyon, yemek gibi hizmetleri doğrudan da verebilirler. Eğer ekonomik düğün yapacaksanız kendi vedikleri düğün hizmetlerini dışarıdan almanıza izin verdiklerinden emin olun.

Kır Düğünü: Doğanın verdiği tazelenme hissiyle hayatınızda yeni bir başlangıç yapmayı düşünebilirsiniz. Ancak hava koşullarını ve mekanın yağış halinde kullanılacak kapalı alanı olduğunu kontrol etmeyi unutmayın.

Tarihi Mekan Düğünü: Saraylarda ve yalılarda yapılan düğünlerin ayrı bir ruhu olduğu inkar edilemez. Bu özel mekanlardaki yaşanmışlıklar yaşayacaklarınıza ilham verebilir.

Tekne Düğünü: Gece boyunca kıyı kıyı gezerek bütün şehre aşkınızı ilan edebilir, birlikte yeni ufuklara yol alacağınız bir hayatın başlangıcını yapabilirsiniz.

Sahil Düğünü: Yaz düğünü yapıyorsanız şirin bir sahil düğünü ile hem şehirden uzakta ekonomik bir düğün yapabilir hem de konuklarınızın kısa bir tatil yapmalarına vesile olabilirsiniz.

Düğün mekanının dekorasyonunda ambiyans çok önemli. Misafirlerin girişte edindikleri ilk intiba ve sizin gelin ve damat olarak ilk girişiniz düğününüzün hafızalarda nasıl yer alacağını etkileyecek. Bunun için öncelikle düğün dekorasyon fikirlerini inceleyin. Hangisinin içinde kendinizi mutlu hissedeceksiniz belirleyin. Ancak dikkat! Dekorasyon düğün bütçesini zorlayacak pek çok detay içerir.  Düğün masası süslemeleri bunların başında gelir. Bu yüzden düğün mekanının genel atmosferine etkisi olmayan detaylardan kaçınmak ve seçilen düğün dekorasyon malzemelerinin uygun fiyatlısını araştırmak ekonomik düğün yapmak için iyi bir strateji olacaktır.

Düğün müziği konukların bir düğününüzü nasıl hatırlayacağına dair en önemli unsur. Canlı orkestra ve DJ arasındaki seçim çoğunlukla bütçeye bağlı olmakta. Giriş müziği, ilk dans müziği, pasta müziği ilk seçeceğiniz parçalar olacak. Bunun dışında sevdiğiniz düğün şarkılarından bir playlist oluşturmanız gerekecek.  Hareketli ve slow dans parçaları, yabancı ve yerli şarkılar arasında iyi bir denge kurmaya dikkat edin. Seçimlerinizde misafir profilini göz önünde bulundurun ama sadece kendi sevdiğiniz parçalara yer verin. Bazı istisnalar hariç: O göbek atılacak, o halay çekilecek.

Bir düğünde ne kadar çok dans edilirse o düğün o kadar keyifli hatırlanır. Burada sizin gelin ve damat olarak yapacağınız açılış çok önemli. Hem kendinize güzel bir anı yaratmak hem de düğün davetlilerini cesaretlendirecek bir başlangıç yapmak için düğün dansı dersi alabilirsiniz. Basit bir düğün dansı koreografisi bile düğün gecenizde fark yaratacak, konuşulmasını sağlayacaktır. Hatta arkadaşlarınızın katılımıyla grup dansları da yapabilirsiniz. Dans eden arkadaşlar düğün gecesinin en eğlenceli unsurlarıdır.

Düğün Davetlileri

Düğün davetiyesi konusunda klasik davetiyelerden şaşmayın. Genç jenerasyondan konuklarınız için online düğün davetiyesi kullanabilirsiniz ama kişiye özel hale getirmeyi ihmal etmeyin. Düğün davetiyenizi alan kişi kendini özel hissetsin.

Oturma düzeninde kritik birkaç nokta var. Gelinin ailesinin ve damadın ailesinin masası salonun eşit seviyede en iyi noktalarında olmalı. Klasik olarak bekar arkadaşlarınız için bir masa yapabilirsiniz. Bunun dışında birbiriyle iyi anlaşacak veya ortak noktaları olan kişileri aynı masalara yerleştirirseniz işin çoğunu tamamlamış olursunuz. Küslerin ayrı oturtulması gibi konuları annelere bırakın ve bu yerleştirme işinin son güne kadar süreceğini unutmayın. Sizi rahatlatacak bir ipucu verelim: İyi bir düğün davetlisi çoğunlukla dans pistinde olur. Siz üstünüze düşeni yaptınız. Gerisi onlara kalmış.

Düğün Yemeği Menüsü

Düğün yemeği, düğün davetlilerinin keyifli zaman geçirmesinde önemli bir faktör olmakla birlikte düğün bütçenizde de önemli bir kalem oluşturmaktadır. Düğünün yapılacağı mekan veya anlaşacağınız düğün catering firması size farklı formatlar arasından hangisini tercih edeceğinizi soracaklardır. Gelin önce düğün yemeği menü seçeneklerini inceleyelim.

Kokteyl Menüsü

En ekonomik düğün menüsü seçeneğidir. Cips, kuruyemiş, tuzlu çubuk gibi düğün ikramlarını sevmezseniz ev yapımı finger foodlarla hem ekonomik hem lezzetli bir yemek sunumu yapabilirsiniz.

Düğününüz için kokteyl menüsü teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

Kokteyl Prolonge Menüsü

Kokteyl süresi iki saati aşacaksa düğün davetlilerine sıcak atıştırmalıklar da içeren bir menü sunmanızda yarar var. Küçük köfteler ve böreklerle düğün menünüzü zenginleştirebilirsiniz.

Düğününüz için kokteyl prolonge menüsü teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

Açık Büfe Menüsü

Düğün süresi uzunsa, düğün yemeğini oturmalı düzende vermenizde yarar vardır. Bu durumda açık büfe menüsü hem ekonomik bir seçenek olacak hem de konuk sayısında esneklik sağlayacaktır. Soğuk, sıcak ve tatlı bölümlerinden oluşan açık büfe menüsünde ev yapımı lezzetlere yer vererek keyifli bir ortam yaratabilirsiniz. Düğün davetlilerinin kolayca alabilmeleri için yeterli sayıda istasyon kurulduğundan emin olun.

Düğününüz için açık büfe menüsü teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

Set Menü

Düğününüzde set menü tecih edecekseniz yemek servis personelinin maliyeti de etkileneceğinden düğün yemeğinin bütçenizdeki payı artacaktır. Set menü, ordövr tabağı ve ara sıcakla başlar, ana yemekten sonra tatlıyla tamamlanır.

Düğününüz için set menü teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

Tüm düğün menülerinde geleneksel düğün yemeklerini tercih edebileceğiniz gibi sevdiğiniz düğün yemeklerinin listesini çıkarıp kendi menünüzü de oluşturabilirsiniz.

Düğün Pastası

Düğün pastasının önemi, gelinlikle yarışır. Bizim tavsiyemiz pasta maketlerinden kaçınmanız ve konuklarınıza kestiğiniz pastadan ikram etmeniz. Kesilen pastadan başka bir tatlı ikram edilmesi sizce de garip değil mi? Bir mutluluğu paylaşmak üzere toplandıysak pastayı da paylaşalım.

Düğün pastası teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

Düğün Bakımı

Düğün gecesinde kendinizi dünyanın en güzel gelini gibi hissetmek sizin hakkınız. Bunun için bakımlarınıza yeterince önce başlamalısınız. Örneğin en az iki seans epilasyon için iki aylık bir süre gerekecektir. Bir ay önceden cilt bakımlarınıza başlamanız da olumlu sonuçların görülmesi ve düğün öncesi beklenmedik komplikasyonlarla karşılaşılmaması için önemlidir.

Gelin saçı ve makyajına gelinlikle birlikte karar vermeye başlamak ve son hafta kuaförde prova almak düğün gününün stresini azaltacaktır.

Düğün Hatırası

Davetiyeleri göndermenizle birlikte size özel bir Instagram etiketi ile düğün hazırlık sürecini paylaşabilirsiniz. Aynı etiketle düğününüzde çekilen fotoğrafları düğün sonrasın kolayca alabilirsiniz.

Düğün videosu ve düğün fotoğrafları olmazsa olmalarınız. Bunun yanı sıra aşkınızın hikayesini anlatan bir video konuklarınız gelin ve damadı beklerken hoş bir detay olacaktır. Düğün fotoğraflarınızı düğünden sonra planlarsanız gelinliğinizin bozulması endişesi olmadan çok daha ilginç pozlar çekebilirsiniz.

Nikah şekeri geleneksel bir tercih olsa da artık işlevsel hediyeler, tohum veya dernek bağışı gibi alternatifler gittikçe yaygınlaşmaktadır. Nikah şekeri geleneğine modern bir yorum katmak için şeker büfesi hazırlatabilirsiniz. Farklı şekerler, makaron kulesi, cupcakeler ve bezelerle farkınızı ortaya koyabilirsiniz.

Düğününüz için şeker büfesi teklifi almak için lütfen tıklayınız.

Bilgi ve destek için bize 08508851280'den ulaşabilirsiniz.

İşte düğün öncesi yapılması gerekenler listesi hazır! Düğün hazırlıklarınızı adım adım tamamlayarak en mutlu gününüzde kendinizi dünyanın en güzel gelini gibi hissedebilirsiniz.

Şimdiden mutluluklar dileriz!


Kaynak: İster Pişir İster Ye

Keşfet

Yenesi Çantalar
Tip-1 ve Tip-2 Diyabette Beslenme
Vedat Milor'un Lezzet Rehberi Yayında

Keşfet

Diyeti Bırakmak ya da Bırakmamak
Diyette Kahvaltının Önemi
Sezgisel Beslenme Prensipleri
Yarattığın Profile Dön De Bir Bak İsterim.
Arkadaşının Arkadaşı Senin Müşterindir.

Bilgi

Keşfet

Sosyal Medya


İster Pişir İster Ye size daha iyi bir hizmet vermek için çerez kullanır.
Siteye girerek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.