Gastroseksüel Misiniz?

Artık devir değişti. Kadınlar ev işleriyle yetinmeyip iş hayatına girerek özgürlüklerini kazanırken, profesyonel aşçılar hariç vaktiyle yemek tecrübesi mangal yakmaktan ibaret olan erkekler iyiden iyiye mutfağa ısınmaya başladılar. Kadınlarsa geleneksel yemek becerilerini aşıp daha kapsamlı yetkinlikler kazanmaya başladılar. Bu değişimin sonucu olarak hayatımıza yeni bir kavram girdi: Gastroseksüel.

Mutfağa duyulan ilgi ve başarı karşı cinsi etkileyen bir faktör olunca bu faktörü liste başı yaparak karşı cinste arayan ve kendini de bu alanda geliştiren kişiler gastroseksüel olarak anılmaya başlandı.

Peki gastroseksüellerin özellikleri nedir? Nasıl tanırsınız? Nasıl gastroseksüel olursunuz?

Mutlaka bir imza yemeğe sahip olun. Herkesin sizin gibi yapamadığı, yiyenlerin ilk lokmada tarifini soracağı bir yemek... Bu makarna bile olabilir. Ama makarnayı evde siz yaparsanız ve eşsiz bir sosla taçlandırırsanız.

Televizyondaki yemek programlarını takip edin. Sadece tarif verilenleri değil, gurmelerin tadım programlarını da... Her iki kategoriden de favorilerinizi belirleyin. Her programda yeni bir şey öğrenin ve deneyin. Sohbetlerinizde onlardan sıkça bahsedeceksiniz.

Yeni restoranlardan haberdar olup mümkün olduğunca deneyin. Sohbetlerde ancak yorumlarınız size özgü olursa fark yaratabilirsiniz.

Yeni restoranları bilmek yetmez. Hangi yemek en iyi nerede yenir öğrenmelisiniz. Zaman içinde popülerliğini koruyarak klasikleşmiş mekanların başarılarının sırlarını denemiş olun. Bu bazen küçük bir esnaf lokantası, bazen bir sokak satıcısı da olabilir. Siz pahalıyla kalitelinin farkını ayırt edebilmelisiniz.

Restoranlarda yediğiniz yemeklerin malzemelerini anlayabiliyor musunuz? Evde aynısını yapmayı deneyebilir misiniz? Gastroseksüeller için şov zamanı... Yeterince iyiyseniz belki şeften bir iki küçük sır kapabilirsiniz.

Yöresel yemekleri bilir misiniz? Dibleye aşina mısınız? Aynı yemeğe farklı yörelerde verilen isimleri sayabilir misiniz? Kendi yöreniz başta olmak üzere her yöreden yemekler bilmek sizi zenginleştirir.

'Memleketim gibisi yok.' demek yetmez. Dünya mutfaklarına vakıf, farklı tatlara açık olmalısınız. Asla yemem dedikleriniz ne kadar azsa, o kadar iyi. Seyahatleriniz sizin için yeni yemekler keşfetme vesilesi olmalı. Hiç yemediğiniz bir yemeği denemenin macerasına hazır mısınız?

Bir çocuk için yeni bir oyuncak ne ise sizin için de mutfak aletleri o demek. Mutfağınızı türlü çeşit aletlerle donatacak, markaları karşılaştıracak, bir yenisi için hep hevesli olacaksınız.

Market alışverişinizi kendiniz yapacaksınız. İyi yemek pişirmek için iyi malzeme seçmelisiniz. Hangi sebze hangi mevsimde yenir biliyor musunuz? Bir meyve olgunlaşmış mı ham mı nasıl anlarsınız? Ya paketli ürünlerde hangi markaları tercih etmelisiniz? İşte işin sırrı burada!

İşin görsel yönünü unutmayın. Kalpli, çiçekli, pembeli sunumlardan bahsetmiyoruz. Ama bir yemeği tabağa koyuşunuz bütün algıyı değiştirir. Basit süslemelerle başlayın, zamanla mutlaka kendi tarzınızı yaratın.

Anı ölümsüzleştirin. Yaptığınız veya yediğiniz tüm yemekleri fotoğraflamayı unutmayın. Yemek fotoğrafçılığıyla ilgili birkaç taktik bilmek sizi gastroseksüellikte bir üst seviyeye taşıyacaktır.

Gastroseksüellikte paylaşmak esastır. Ya yaptığınız yemeği, ya yediğiniz yemeğin fotoğrafını ya da yemek tarifinizi mutlaka paylaşacaksınız. Bunun için de hem bir kişisel sosyal medya hesabı kullanmalı hem de yemek paylaşımı yapılan gruplara üye olmalısınız. Tariflerin defterlere yazılıp herkesten saklandığı zamanlar geride kaldı. Şimdi yüzlerce benzer tariften en çok rağbet göreninin sahibi olma zamanı...

Yeni trendlere vakıf mısınız? Slow food, raw food, ugly food, füzyon mutfağı, moleküler gastronomi gibi tabirleri bilmiyorsanız hemen öğrenmelisiniz.

Bir dil bir lisan durumu mutfakta da geçerli. Pek çok yabancı tabire vakıf olmalı, sohbetlerde doğru anlamda kullanmalısınız. Mesela amuse bouche, al dente, fine dining nedir, dahası nasıl telaffuz edilir bilmelisiniz.

Evet, liste epeyce uzun ama bu sizi korkutmasın. En sevdiğiniz konudan başlayın ve her aşamada bu lezzetli maceranın tadını çıkarın. Çünkü bu devrin gözdesi gastroseksüeller. ;) 

 

Dilediğiniz tüm yemekler için İster Pişir İster Ye sitesinde 'Ne Yersiniz?' sekmesinden talebinizi ücretsiz oluşturabilirsiniz.

1000'den fazla pişiren üyemiz siparişlerinizi bekliyor.

Pişiren veya Yiyen Üye olmak için tıklayın.


Kaynak: Blog

Keşfet

Bel Çevresi Yağlarına Dikkat!
2020 Yılbaşı Hediyeleri | Yılbaşı Pastası | Yılbaşı Kurabiyeleri
Teslimat Candır

Keşfet

Polikistik Over Sendromu (PCOS)
Masalsı ve Ekonomik Bir Düğün Nasıl Planlanır?
Aynı Dünyadan Farklı Kahvaltılar
En İyi Yaprak Sarması Nasıl Yapılır?
Kekreyemiş Tozu Nedir?

Bilgi

Keşfet

Sosyal Medya


İster Pişir İster Ye size daha iyi bir hizmet vermek için çerez kullanır.
Siteye girerek çerez kullanımını kabul etmiş olursunuz. Daha fazla bilgi için tıklayın.